Co to jest intercyza i jak ją sporządzić

Jeśli bierzecie ślub w Polsce i nie wykonacie żadnych działań w tym kierunku, zostaniecie objęci ustrojem małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Oznacza to po prostu, że wszystko (z nielicznymi wyjątkami) czego się od tej pory dorobicie, znajdziecie czy dostaniecie, wpadnie do wspólnego worka. Warto jednak przemyśleć czy rzeczywiście taki układ was satysfakcjonuje. Może przypadkiem, jakkolwiek mało romantycznie to brzmi, intercyza będzie dla was lepszym rozwiązniem. 

Czym jest intercyza

 

Intercyza, to potoczna nazwa umowy majątkowej pomiędzy małżonkami. Co ważne, nie musicie jej zawierać PRZED ślubem. Możecie dać sobie czas na dojrzenie do tej decyzji, i zawrzeć ją w trakcie trwania małżeństwa. Dzięki niej, możecie: 

  • rozszerzyć wspólność majątkową
  • ograniczyć wspólność majątkową
  • ustanowić rozdzielność majątkową
  • ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków
 

Nawet jesli macie inny pomysł, nie możecie wybrać już innego sposobu na uregulowanie waszych kwestii finansowych. Fantazja w tym przypadku nie jest dozwolona. 

Niektórzy mówią, że małżeństwo powinno funkcjonować jak spółka handlowa. Stąd być może podobieństwo możliwości ustanowienia udziałów w majątku wspólnym. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie, możecie ustalić, że np. udział jednego małżonka w majątku wspólnym wynosi 2/5, a drugiego 3/5. Wtedy sąd orzekając po rozwodzie o podziale majątku weźmie pod uwagę udziały małżonków w majątku wspólnym. Bez takiej umowy – uznaje się, że wasze udziały są równe. 

 

Gdzie i jak sporządzić intercyzę

 

Pieniądze to poważna sprawa, wymaga więc odpowiedniej oprawy. Umowa spisana przez was na papierze, będzie niestety bezwzględnie nieważna. Musicie w tym celu umówić się do notariusza. To o tyle wygodniejsze rozwiązanie (choć nie tak tanie, jak spisanie umowy w domowym zaciszu), że notariusz pokieruje całą procedurą i pomoże we wszystkich formalnościach. Wystarczy, że powiecie, o co wam chodzi i na czym wam zależy, a notariusz przedstawi dostępne rozwiązania i ubierze je w odpowiednią formę. Koszt sporządzenia intercyzy przed ślubem jest z góry okreslony – to 400 zł plus 23% VAT – łącznie ok. 550 zł. Intercyza sporządzana w trakcie trwania małżeństwa, może być droższa z uwagi na to, że jej koszt zależny jest od rodzaju majątku i jego wysokości. 

 

Po co sporzada się intercyzę

 

Przede wszystkim po to, by zachować niezależność finansową. Intercyza ma ogromne znaczenie w przypadku rozwodu lub egzekucji komorniczej. Może się przydać gdy jeden z małżonków prowadzi ryzykowny biznes. Także wbrew obiegowej opinii, nie jest ona zarezerwowana tylko dla bogaczy. To że chcesz podpisać intercyze nie oznacza też że nie ufasz swojemu (przyszłemu) małżonkowi lub że planujesz rozwód. Czasami jest to po prostu rozsądne rozwiązanie. 

Na koniec ważna informacja – możecie się rozmyślić! Intercyzę można rozwiązać (wtedy wracacie do ustawowej wspólnoty małżeńskiej majątkowej) lub zmienić u notariusza w dowolnym czasie. 

Kwestie związane z intercyzą reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Jeśli planujesz ślub,przyda ci się też tekst Jak zawrzeć bezpieczną umowę na wynajęcie sali weselnej

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.