Jak usadzić gości na weselu?

O ile nie planujecie  wesela na polanie, bez krzeseł, butów i na łące lub na plaży – powinniście przygotować plan usadzenia gości. W tej chwili nawet na bardzo małych przyjęciach jest to dobrze widziane, goście czują się zazwyczaj bardziej komfortowo wiedząc że mają z góry przypisane miejsce, a nie że czeka ich o nie „bitwa”. Czasy, w których po ceremonii ślubu wszyscy startowali w wyścigu „kto pierwszy zajmuje najlepsze miejsce” odeszły, na szczęście w niepamięć.

Jak nie popełnić gafy? Jak pomóc gościom dobrze się czuć podczas wesela i bawić w odpowiednio dobranym towarzystwie? Podpowiem Wam kilka zasad, dzięki którym łatwiej będzie wam zaplanować rozsadzenie weselników.

Stół Pary Młodej

Zazwyczaj jest w kształcie prostokąta, nawet jeśli inne są okrągłe, ale nie jest to sztywna zasada. Na środku siedzi oczywiście Para Młoda. Po ich bokach powinni zasiąść świadkowie (z osobami towarzyszącymi), aby zawsze być w gotowości do pomocy i spełniania próśb Młodych.

Jest to trochę niezgodne z zasadami savoir vivre’u , według których na tym miejscu powinni siedzieć rodzice. Moim zdaniem, nie jest to jednak rozwiązanie praktyczne – w dzisiejszych czasach wielu rodziców jest już np. po rozwodach i w nowych związkach, co dodatkowo komplikuje sytuację. Niektórzy rodzice mają też już swoje lata – nie wypada ich prosić wtedy o przyniesienie czegoś z zaplecza czy pomoc z suknią w toalecie… Poza tym istnieje też prawdopodobieństwo, że rodzice nie chcieliby po prostu usiąść w takim centralnym miejscu. Myślę więc że spokojnie możecie zdać się na wersje praktyczną i posadzić obok was świadków.

Stoły okrągłe

Moim zdaniem jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Możemy pogrupować wtedy gości według określonego klucza i posadzić ich przy jednym stole. I tak na przykład przy jednym stole możemy usadzić rodziców i dziadków. Przy kolejnym kuzynostwo. Następny mogą zająć przyjaciele od serca, a ostatni w odległości od Pary Młodej – znajomi z pracy. Oczywiście klucz doboru można dowolnie modyfikować – według wieku (i znów – chociaż savoir vivre zabrania sadzać gości według wieku, to jednak coraz częściej łamie się tą zasadę na rzecz wygody samych gości – o ile z 60 lat młodszym kuzynem nasza wiekowa ciocia nie znajdzie wspólnego tematu, o tyle chętnie poplotkuje sobie z naszą babcią), według uprawianego przez gości zawodu, według znajomości i sympatii. Najbliżej Pary Młodej powinna siedzieć najbliższa rodzina, a najdalej – najsłabiej/najkrócej znani nam koledzy. Chociaż jeśli grupujemy gości według innego klucza niż pokrewieństwo, możemy po prostu zdać się na intuicje i tak ułożyć stoły jak nam pasuje. 

Stoły prostokątne

Mogą być ustawione w rzędach, w kształcie podkowy, litery T, litery M. Jest wiele możliwych rozwiązań. Takie rozstawienie stołów przysparza naszym zdaniem najwięcej trudności Młodym Parom chociaż wiele osób je preferuje (o tym w osobnym wpisie już wkrótce!).

Należy pamiętać o kilku zasadach. Najbliżej Pary Młodej siedzi najbliższa rodzina i seniorzy rodu. Można usadzić obok siebie członków rodziny jednej strony ze sobą, lub wymieszać rodziny, aby mieli okazję się bliżej poznać. Nie należy usadzać obok siebie osób pokłóconych, o zdecydowanie odmiennych poglądach (politycznych, na życie) i osób niemających ze sobą nic wspólnego (nie będą mieli o czym rozmawiać). Nie należy absolutnie rozdzielać par, a jeśli zaproszone są osoby, które przyjdą bez pary, powinny siedzieć razem, aby czuć się bardziej komfortowo.

Należy pamiętać, aby osoby niepełnosprawne, albo takie, które są na weselu z małymi dziećmi, siedziały tam, gdzie jest najwięcej miejsca i miały łatwy dostęp do wyjścia. Jeśli przewidujemy obecność małych dzieci na weselu, warto zapewnić im osobny stolik, przy którym będą mogły się bawić i/lub gdzie będą miały serwowane specjalne dziecięce menu.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.