Jak zawrzeć bezpieczną umowę na wynajęcie sali weselnej?

Przy organizację ślubu i wesela często jednym z pierwszych kroków jest zarezerwowanie sali weselnej. Do wolnego terminu w restauracji czy hotelu dopasowuje się przeważnie wszystkie pozostałe usługi. Na początku tej drogi często jesteście niezorientowani w tematyce ślubnej oraz nie macie pojęcia jak powinna wyglądać standardowa umowa na wynajęcie sali weselnej. Łatwo też trafić na niezbyt uczciwych usługodawców. 

Strony umowy

 

Kto podpisuje umowę? Wy, czyli przyszli małżonkowie (tak tak, we dwójkę, nigdy nie wiadomo czy za 2 lata do wesela któraś ze stron się nie rozmyśli… a druga zostanie z problemem) oraz właściciel sali, hotelu czy restauracji. Jeśli macie wątpliwości, co do osoby podpisującej umowę z drugiej strony, możecie ją sprawdzić, oraz sposób reprezentacji, we właściwym rejestrze (KRS, rejestr działalności gospodarczej).

Przedmiot umowy

 

Mówiąc po prostu – co, gdzie i kiedy. Ważne jest, aby określić nasz przedmiot umowy jak najbardziej precyzyjnie. Oczywiście szczegóły, jak choćby dokładną liczbę gości, czy menu ustalimy w późniejszym czasie, np. za pomocą aneksu do umowy. Ale warto już teraz wiedzieć jak najwięcej szczegółów.

Zaznaczcie, że organizowana przez was impreza, to wesele. Określcie datę i godziny w których będzie się odbywać, do której godziny zapewniona będzie obsługa kelnerska etc. Zakreślcie przewidywaną liczbę gości. Określcie wszelkie dodatkowe usługi – jedzenie, ciasta, tort? Może organizują również orkiestrę? Może mają swojego fotografa? Uważajcie jednak, jeśli np. warunkiem podpisania umowy na wynajem sali będzie równocześnie zgoda na wynajęcie określonego zespołu muzycznego lub zamówienie u właściciela tortu. Jeśli wam to odpowiada, bardzo szczegółowo określcie wasze wymagania i co jeśli nie zostaną spełnione.

Obowiązki stron

 

Często właściciele bardzo dobrze zabezpieczają swoje interesy, przemilczając obowiązki leżące po ich stronie. Nie możecie zapomnieć o najważniejszych obowiązkach należących do właściciela sali: zapewnienie określonego  jedzenia wraz z obsługą kelnerską i harmonogramem serwowania określonych potraw. Przygotowanie sali w określonym stopniu – stoły, krzesła, obrusy, a nawet dekoracje, oświetlenie czy nagłośnienie. Konieczne jest zapewnienie czystości, także w toaletach, do których jest wygodny dostęp, parking dla gości, bezpieczeństwo gości, szatnia etc.

Wynagrodzenie

 

Może być określone dwojako – albo ryczałtowo, za udostępnienie sali z przynależnościami, oraz osobno stawka za wyżywienie, lub też całość podana w formie kosztu od osoby, gdzie podana jest również minimalna i maksymalna ilość gości. Może być określone w formie widełek, ale nie może w efekcie odbiegać od ustaleń, które poczyniliście podpisując tą umowę. Powinno być zaznaczone, że cena z umowy nie ulegnie zmianie (poza bardzo wyjątkowymi okolicznościami), gdyż w przeciwnym razie otwiera to drogę nieuczciwym usługodawcom do naliczania wam w ostatniej chwili abstrakcyjnych opłat, np. za wynajęcie parkietu do tańca!

Odpowiedzialność za szkody

 

W umowie powinny się też znaleźć zapisy, jaka będzie wasza odpowiedzialność za szkody wyrządzone np. przez waszych gości. Ułatwi to w razie czego rozliczenie się z właścicielem obiektu. Dobrze, aby ta odpowiedzialność działała w obie strony – może się zdarzyć, że np. kelnerka wyleje na piękną i drogą suknię panny młodej lampkę wina czyniąc ją niezdatną do dalszej odsprzedaży.

Pamiętajcie, że żadna umowa w 100% nie zagwarantuje wam bezpieczeństwa i spokoju, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Zbierzcie opinie po poprzednich weselach w danym miejscu, czytajcie komentarze w Internecie (ale nie bierzcie ich za bezwarunkowy pewnik). Bądźcie w kontakcie z właścicielami obiektu i trzymajcie rękę na pulsie, gdyż jak mówi stare porzekadło „pańskie oko konia tuczy”, a z pewnością da wam większą szansę na reakcję w odpowiednim momencie, jeśli coś nie będzie szło zgodnie z planem.

1 Comment