Po co brać ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny jest inny niż wszystkie

 

Do niedawna pary decydujące się spędzić razem życie i nadać związkowi charakter związku małżeńskiego, miały do wyboru 3 opcje: ślub cywilny, kościelny lub konkordatowy (czyli kościelny ze skutkiem prawnym). Od 2007 roku w Polsce można skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania, a mianowicie ze ślubu humanistycznego.

Czym różni się od pozostałych? Nie ma żadnych skutków prawnych. Ani w prawie cywilnym, ani kościelnym (w przeciwieństwie do np. Norwegii czy Stanów Zjednoczonych, gdzie jest uznawany przez państwo). Ma on więc znaczenie czysto symboliczne, szczególnie dla osób, dla których ważne są takie wartości jak równość kobiet i mężczyzn, empatia, wolność, miłość, tolerancja, kreatywność. Skupia się na wyrażeniu siebie, miłości między dwojgiem ludzi, a nie na aspektach ideowych małżeństwa, czy czysto formalnych. 

Człowiek jest najważniejszy

 

Ślub humanistyczny jest mocno spersonalizowany. Począwszy od przysięgi, którą piszą dla siebie sami przyszli małżonkowie, poprzez sam przebieg ceremonii, jej miejsce i czas. Jest odpowiedzią na potrzeby osób, które nie utożsamiają się z żadną religią, ani nie uznają potrzeby ingerencji urzędników w ich związek. Odgrywa on rolę rytuału, gestu wykonanego przy udziale gości, świadków, mistrza ceremonii. Ma podkreślić wagę związku i uczucia łączącego daną parę. Nie ma jakichkolwiek wskazań co do płci osób biorących taki ślub, dlatego też jest to w naszym kraju jedyne rozwiązanie dla par homoseksualnych chcących wstąpić w związek małżeński. 

Ślub humanistyczny nosi taką nazwę, gdyż w centrum stawia człowieka i jego potrzeby, pragnienia i chęci. Jeśli taka jest wola małżonków – ceremonia może być elegancka, ckliwa, romantyczna, patetyczna lub … humorystyczna! Wszystko zależy od uczestników. 

Ślub humanistyczny jest też czasem rozwiązaniem problemu z dostępnościa urzędnika cywilnego. Zdarza się bowiem, że Para za późno pójdzie zaklepać datę w urzędzie i ich termin jest już zajęty. W mniejszych urzędach bywają też problemy, by wziąć ślub cywilny w plenerze w inny dzień niż sobota. Dlatego jesli taki przypadek was dotyczy, ślub cywilny ze skutkami prawnymi możecie wziąć wcześniej lub później, a w dniu wesela, zorganizowac ślub humanistyczny.

Ramy i ograniczenia

 

Ma on pewne ramy, które nadają mu symbolicznego znaczenia. W Polsce śluby humanistyczne są promowane przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Pierwszym krokiem do zorganizowania takiego wydarzenia jest kontakt z celebransami – czyli mistrzami ceremonii, którzy udzielają ślubu i prowadzą ceremonię. Po wypełnieniu krótkiego formularza, opisaniu swoich pragnień i życzeń, taka osoba skontaktuje się z daną parą. Na spotkaniu wspólnie ustalicie przebieg ceremonii, tekst przysięgi etc. Koszt takiego ślubu będzie oscylował w granicach 300 a 1000 zł. Cena bywa wyższa, jeśli celebransowi powierzycie jakieś dodatkowe zadania.

Istnieją pewne ograniczenia, które respektują humaniści przy zawieraniu takich związków. Są takie przeszkody uniemożliwiające zawarcie związku jak: niepełnoletniość czy pozostawanie w innym związku małżeńskim. Przeszkodą jest też nieposiadanie pełni praw czy zbyt bliska relacja pokrewieństwa. 

Jesteś zainteresowana ślubem humanistycznym? Chętnie zorganizuje do dla Ciebie. Napisz tutaj.

Tags:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.